A változás útján…
Változni szeretnél? Csak akarod a változást, vagy az ide vezető utat is ismered?
Sajnos sok esetben azt látom, hogy nagyon sokan szeretnének változni. Többen ezzel is keresnek meg, mert jól tudják, hogy amíg ez nem történik meg, nem történik semmi érdemben, és ugyanazt tapossák majd a hétköznapokban, mint eddig. Ugyanolyan sikertelenek lesznek, enerváltak adott esetben és boldogtalanok, annak minden kontextusában.
No, de mi kell a változáshoz? Elég egy külső segítő, vagy létezik egy belső harc is, amit meg kell vívnunk?
Akarjuk a változást, de félünk is tőle. Félünk, ha meglépjük, az azzal járó “idegen” terep, az ismeretlen impulzusok, az ezzel járó negatív élmények bajt okoznak majd. Félünk a következményektől, ezért általában csak a döntés, vagy ennek a vágya születik meg.
Manapság a csapból is az folyik, hogy változnod kell, sőt sokszor Te is azt érzed, hogy nem jó így, nem érzed jól magad a kapcsolatodban, munkahelyeden, családodban, vagy a saját bőrödben, életedben sem.
Egyáltalán, szükséged van a változásra és ha igen, akkor hogyan érheted el azt?
Több kérdés is felmerül bennem a változással kapcsolatban!
Talán félsz a változástól?
Ellenállsz, ha valaki arra sarkall, lépj?
Nem tudod, mi az első lépés a változás útján?
Először is a legfontosabb lépésként- el kell csendesedned, le kell lassulnod!
Ha gyorsan éled az életed, úgy rohansz el minden lehetőség mellett, hogy nem lesz lehetőséged megfontolni, vagy egyáltalán megismerni azokat!
Ahogy a kereszteződéseket sem látod majd, ami a választási lehetőséget rejti! Egy új lehetőséget arra, hogy változz!
A fokozatosság elve a változás alapja!
Lehet, hogy maradnak benned félelmek, vagy újak születnek azzal kapcsolatban, hogy változni kéne! Lehet, hogy ijesztő lesz az új lehetőségének idegensége! De az út végén az átalakulás születik eredményül, ami mindent megváltoztat majd. A legfontosabb mégis az, hogy ne várj el magadtól hatalmas lépéseket, hiszen így a kudarcfaktort növeled, ami az ellenállásodat erősíti majd.
Sok kicsi lépés, sok kicsit szándék, melyek együtthatója gyönyörű kohéziót alkot majd utad végén.
Ismerd meg és tartsd is fent a saját tempód!
3 fontos dolgot emelnék ki a változással kapcsolatban:
Az első a felelősségvállalás!
El kell fogadnod, hogy minden rossz, ami az életedben árnyékot vet rád, azért Te vagy a felelős! Kemény mondatok ezek, mégis ez az igazság. Minden, amiben benne vagy, a saját döntéseid sorozatának eredménye.
Peter Drucker 2000-ben a Managing Knowledge Means Managing Oneself című cikkében a következőket írta:
„Pár száz év múlva, amikor a mi korunk történelmét egy távoli perspektívából szemlélik, a legfontosabb dolog, amit a történészek leírnak, nem a technikai fejlődés lesz, nem az internet és nem is az e-kereskedelem, hanem a minden előzmény nélküli változás a lehetőségekben. Korunk az első időszak, melyben jelentősen és gyorsan növekednek az ember döntési lehetőségei. És ez az első időszak, amikor menedzselnünk kell magunkat. És a társadalom egyáltalán nincs erre felkészülve.”
A következő kérdés az, hogy mit tanulhatsz ebből?
Miért keveredtél ide? Hogyan jutottál ide egyáltalán? Hol hibáztál?
Ha felismered és el is fogadod azokat a mérföldköveket, amiket másként kellett volna csinálni, a változás útját világítod ki! Ahogy a reptéren a gépek útjának sziluettjét látod! Azt, ahova leszállni kötelező! Ami a biztos utat jelenti! Ezen hasonlat olyan párhuzamot mutat, melynek minden apró részlete tapasztalásokat rejt. A tanulás pedig -mint tudjuk- egy olyan állandó, kognitív és életünk végéig szükséges jelenség, melytől az egész világ a globális fejlődést remélheti! S bár sok esetben csak kisebb-nagyobb mértékben sikerül, a remény, hogy ez változni fog, mindenkiben ott van!
Változtatás vagy változás?
Fontos kérdés! Ha nem vagyunk képesek a szemléletmódbeli változásra, nem fogunk tudni változtatni sem!
Egy egyszeri tünetkezelés a célod, vagy az, hogy radikális lépésre add a fejed? Változtatni szeretnél valamin, vagy át akarod élni a teljes változás élményét, ami hosszútávú hatást nyújt?
A morális cél és a komplex változás vizsgálatán keresztül feltárhatod az önismeret alap ismérveit is!
Előadásaim alkalmával mindig jön egy pont, ahol ezen kérdések esszenciálisan jelennek meg, s aminek válaszadását rendkívül fontosnak tartom! Hiszen minden a változással kezdődik. Az eltökélt elhatározással, a megvalósítás stratégiájával és a számtalan „hogyan” megválaszolásával!