Hogyan kamatoztathatod a tudatosságodat vezetőként?
Mint életünk minden területén, a munkánk során is élvezni kell(ene) a pillanatot. Időnk jelentős részét feladatainkkal töltjük. Ha folyamatosan csak a jövőre várunk, a sikerekre, a leendő nagy eredményekre, akkor mi történik a jelenünkben? Ha mi nem éljük meg és élvezzük az adott pillanatot, amiben éppen benne vagyunk, akkor mit várunk el a környezetünktől? Milyen példát mutatunk a munkatársainknak, a csapatunknak?
A jövőt várhatjuk, a múlton elmélkedhetünk, de bármelyiket tesszük pont a jelenből maradunk ki. Így sohasem élhetjük meg igazán az életünket. Sehol és semmikor nem élünk igazán, ha nem kezdünk el végre odafigyelni. Amikor ez megtörténik, akkor mondhatjuk el, hogy a tudatosság útjára érkeztünk.
Vezetőként nélkülözhetetlen a folyamatos tudatosság. Ez egy nagyon fontos kérdés! Mindenképpen tisztázni kell, hogy milyen a vezető! Abban az esetben, ha ő is perfekcionista és a beosztott is az, akkor bizony ez hosszú távon komoly problémák és konfliktusok forrása lehet.
Vezetői tudatosság
Ha jó vezetők vagyunk, akkor odafigyelünk a beosztottra! Nem csupán a munkájára, hanem magára az emberre is. Sajnos sokszor hallani, hogy pont erre nincs idő. Ez nem jó megközelítés. A jó vezető ismérve, hogy foglalkozik a munkatársaival, követik, tisztelik és hallgatnak rá. A vezetők feladata a munkavállalók irányába meghatározott egyértelmű elvárásokban és a tiszta kommunikációban rejlik. Természetesen a tudatosság mellett nélkülözhetetlen a támogató figyelem és a megfelelő konfliktuskezelés is.
Azt gondolom, hogy első körben érdemes leülni és beszélni munkatársunkkal. Tudatni kell vele, hogy egy csapatban vagyunk. Sokszor elég pár jó szó, az őszinte (ez igazán fontos) elismerés. Hatalmas erőt adhat, ha nyilvánosan dicsérünk meg valakit, vagy olyankor, amikor ő nem is volt ott és csak később derül ki az elismerés vagy dicséret. Mindenkiben van olyan tulajdonság, amiért büszkék lehetünk rá, amiért őszinte elismerésben részesíthetjük.
Természetesen van olyan helyzet, amikor érdemes és szükséges külső szakember segítségét kérni.
Összességében a vezető felelőssége, hogy a célokat mindig személyre-, feladatra- és körülményre szabottan határozza meg. Ez az a tudatosság, ami megteremti az alapját a közös sikernek, miközben minimalizáljuk a negatív stresszt és maximalizáljuk az eredményeket.
Ide kattintva iratkozhatsz fel hírlevelemre és töltheted le díjmentes „Ne Hagyd Magad!” útmutatómat.
YouTube csatornámra itt tudsz feliratkozni, hogy részese legyél az önmegvalósítás bizonyítottan hatékony, igazi eredményeket hozó módszereinek.