Sikeres akarsz lenni vagy maximalista? Erre kell figyelned először …
Mi jellemzi a maximalista/perfekcionista alkalmazottat? Milyen elvárásokat támaszt magával szemben?
A maximalista vagy perfekcionista ember/alkalmazott hallatán első pillanatra talán pozitív képet látunk magunk előtt. Abban az estben, ha csupán felszínesen szemléljük, akkor a „tökéletességre törekvő” állapotra gondolunk. Kicsit mélyebben és közelebbről megvizsgálva, sajnos ez azonban közel sem így van. Az ismert mondás, miszerint „a látszat néha csal” – jelen esetben abszolút igaz. Sokszor a rendezett külső, a komolyabb teljesítményre, a sikerre, a kimagaslóbb eredményekre, a jobb kapcsolatokra való fokozott törekvés – és még sorolhatnánk hosszasan – szomorú, de csupán a jéghegy csúcsa.
A perfekcionisták az esetek jelentős részében arra koncentrálnak, amit szerintük máshogy kellene csinálni, nem csupán jobban, hanem tökéletesebben. Igaz ez az életük minden területére. Ennek eredményeként óriási, gyakran irreális elvárásokat támasztanak magukkal szemben.
„Rettegnek” a hibázástól, mások kritikájától, más emberek véleményétől, ami teljesítményüket és önértékelésüket veszélyezteti. Meg kell itt még említeni az elégedetlenséget és az önbizalomhiányt is. Amikor sikert, eredményt érnek el, nem igazán boldogok, nem érzik, hogy ez úgy sikerült, ahogy elvárták. Nem élvezik ki munkájuk gyümölcsét igazán, többet, jobbat, tökéletesebbet akarnak.
Miből ered? (siker kontra kudarckerülés?)
Igen, mondhatjuk, hogy kudarckerülés, de ennél kicsit mélyebbre kell nézni. A maximalistáknak szükségük van a folyamatos és „magas szintű” teljesítésre. Úgy gondolják, akkor ismerik el őket, akkor érdemlik ki környezetük tiszteletét, amikor valami igazán tökéletes eredményt érnek el. Amikor valami kimagaslóan nagyot teljesítenek. Sajnos, amikor a perfekcionisták a legjobbat hozzák ki magukból, ők akkor is elégedetlenek. Mondhatni egy állandó és folyamatos megfelelési vágy él bennük.
Az eredetet, vagy okokat hosszasan lehetne boncolgatni. Mindenesetre tény, hogy a környezet, a gyermekkor, életünk eseményei jelentős szerepet játszanak a maximalizmus vagy a túlzott perfekcionizmus kialakulásában.
Olvasva a fenti pár sort kíváncsi vagyok kedves Olvasó, hogy mennyire ismertél magadra? Talán nem…
Mindez milyen problémákat okozhat akár hosszú, akár rövid távon egészségügyileg, mentálisan, vagy az élet bármely területén? Erre és számos elgondolkodtató kérdésre választ kapsz a következő blogokban.
Ide kattintva iratkozhatsz fel hírlevelemre és töltheted le díjmentes „Ne Hagyd Magad!” útmutatómat.
YouTube csatornámra itt tudsz feliratkozni, hogy részese legyél az önmegvalósítás bizonyítottan hatékony, igazi eredményeket hozó módszereinek.